W skład gminy wchodzi oprócz Złocieńca 18 sołectw: Bobrowo, Bolegorzyn, Chlebowo, Cieminko, Cieszyno, Darskowo, Gronowo, Kosobudy, Lubieszewo, Nowe Worowo, Płocie, Rzęśnica, Siecino, Smołdzęcino, Stare Worowo, Stawno, Szczycienko, Warniłęg.
Bobrowo
Wieś położona jest 4 km od miasta Złocieniec i 1,5 km od drogi krajowej nr 20. Pierwsze wzmianki o wsi Bobrowo pojawiły się w 1333 roku. Znajduje się tutaj nowo wybudowany w 1997 roku kościół filialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także pałac ekletyczny zbudowany w latach 1851 – 1853, o pow. 22 ha łącznie z dziedzińcem i jeziorem Kozy. W 1894 r. pałac częściowo spalił się. W tym samy roku został odbudowany bez zmian. Przy Pałacu znajduje się rozległy park angielski. Od 1972 r. w pałacu mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Niedaleko Bobrowa znajduje się jezioro Wąsosze, a w odległości ok. 3 km od wsi położony jest pałac w którym mieści się Ośrodek Wypoczynkowy. Osady wchodzące w skład sołectwa: Sułoszyn, Wąsosz.
Cieszyno
Wieś położona przy pd. - wsch. brzegu jeziora Siecino. Znajduje się tu kościół ryglowy p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z XVIIIw., z drewnianą wieżą przykrytą blaszanym piramidalnym dachem, w salowym wnętrzu, o belkowym stropie, drewniany chór wspierają 4 słupy, w tym dwa środkowe ozdobnie kręcone. Nad jeziorem położony jest pałac neorenesansowy z XIX w. wraz z zabytkowym parkiem, w którym rośnie wiele unikatowych drzew. Obecnie w pałacu znajduje się Ośrodek Kolonijno – Wczasowy. Przez Cieszyno przebiega trasa rowerowa Złocieniec – Połczyn Zdrój, niebieski szlak rowerowy oraz zielony szlak pieszy.
Darskowo
Wieś sołecka położona w odległości ok. 3,5 km na zachód od Złocieńca. Znajduje się tutaj barokowy kościół filialny z XVIIIw. p.w. św. Piotra i Pawła w wewnątrz obraz "Ukrzyżowanie" z XVIIIw. oraz pałac rokoko z II poł. XVIII w. (1777 – 1780) wraz z pięknym parkiem angielskim z XVIIIw. Pałac w Darskowie został wzniesiony przez Krzysztofa von Doeberwitz, który kupił majątek Darskowo 1775r. Obecnie funkcjonuje tu Dom Pomocy Społecznej.
Kosobudy
Wieś sołecka położona w odległości 5 km od Złocieńca, w kierunku Drawska Pomorskiego. Ok. 1,2 km od drogi krajowej nr 20. Znajduje się tu neoromański kościół filialny p.w. św. Józefa wybudowany w 1891 r. z łupanego kamienia polnego i cegły. Przed kościołem metalowa dzwonnica z dużym dzwonem z 1923r. Znajduje się tu także dwór z poł XIX w. oraz park angielski z II poł. XIX w. Osady wchodzące w skład sołectwa: Jarosław, Kosobudki.
Lubieszewo
Wieś sołecka letniskowa położona nad jeziorem Lubie w odległości 10 km od Złocieńca. Znajduje się tu barokowa świątynia p.w. św. Kazimierza wzniesiona w 1687 r. w XVIII częściowo przebudowana. Zabytkowy wystrój stanowią: barokowy ołtarz główny z XIIIw., barokowa ambona z przełomu XVII i XVIIIw., obraz "chrzest św. Jana" z XIXw., dwa secesyjne żyrandole z XX w. Z pozłacanego żeliwa i porcelany, dzwon z 1844r., świecznik ścienny z XIXw., barokowy świecznik cynowy z XVIIIw. W ostatnich latach przeprowadzono kapitalny remont. Ponadto w okolicy Lubieszewa znajdują się dwa grodziska z okresu wczesnośredniowiecznego. Znajdują się tu stawy rybne z hodowlą pstrąga. Przez wieś przebiegają dwa szlaki rowerowe, tj.:
- Szlak rowerowy czerwony "Wokół jeziora Lubie" o dł. 50 km.
- Szlak rowerowy żółty "Góra lisica" o dł. 29 km.
W odległości ok. 3 km od Lubieszewa znajdują się ośrodki wypoczynkowe, a w samej miejscowości gospodarstwa agroturystyczne.
Rzęśnica
Wieś sołecka położona przy drodze krajowej nr 20 w kierunku Drawska Pomorskiego. Znajduje się tu park angielski z I poł. XIX w. Przez wieś przebiega żółty szlak rowerowy "Góra Lisica" o dł. 28,7 km.
Stawno
Wieś solecka letniskowa położona w odległości 7 km od Złocieńca w kierunku Lubieszewa. Znajduje się tu kościół pw. M.B. Ostrobramskiej, wzniesiony z łupanego kamienia, otoczony lipami, drewniany, belkowy strop i empora z czynnymi ogrodami. We wsi działa Ośrodek Wspierania Aktywności i Rozwoju Wsi Stawno.
Stare Worowo
Wieś sołecka położona jest w odległości 17 km od Złocieńca w kierunku Połczyna Zdrój. Znajduje się tu kościół p.w. św. Antoniego wzniesiony w 1689r., w 1786r. Przebudowany z drewniana wieżą zwieńczoną ostrosłupowym dachem z iglicą, wewnątrz barokowa ambona z XVIII w. w kształcie moździerza.
Warniłęg
Wieś sołecka położona w odległości 17 km od Złocieńca w kierunku Kluczewa. Znajduje się tu neoromański XIX wieczny kościółek. Na szczególną uwagę zasługuje dzwon o kształcie kielichowatym znajdujący się w dzwonnicy przy cmentarzu. Można tu także zobaczyć park krajobrazowy z II poł. XIXw.
Osady wchodzące w skład sołectwa: Jadwiżyn, Małobór, Uraz. Kolonia wchodząca w skład sołectwa - Męcidół. Część kolonii wchodząca w skład sołectwa - Szymalów.