Regulamin:
Szanowna Pani Beato
Ton wypowiedzi jest nieadekwatny do poruszonego problemu. Pod koniec grudnia 2015 roku został zatwierdzony budżet Złocieńca na rok 2016, w którym zarezerwowana została pozycja 47.000 zł z przeznaczeniem na stypendia za wyniki w nauce (http://bip.zlocieniec.pl/dokumenty/4874). Przyznawanie stypendiów jest kompetencją dyrektorów szkół. Burmistrz akceptuje jedynie propozycje wysokości stypendiów, zaproponowanej przez dyrektora.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie Łukaszu.
Idea budżetu obywatelskiego polega na tym że zgłasza się pewne inicjatywy, a mieszkańcy swoimi głosami decydują, która będzie sfinansowana. Pańska propozycja to świetny pomysł do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Jedynym elementem weryfikacji będzie ilość głosów, które ten pomysł otrzyma. A tutaj jest niezbędny udział Pana i innych, których zadaniem jest znaleźć jak najwięcej osób, które oddadzą głos na remont Parku Żubra. Również ze świadomością, że będą inne propozycje, które będą miały swych promotorów.
Kwota, którą przeznaczyliśmy na początek może być dostosowana do zakresu czynności, które trzeba będzie wykonać w ramach zadania. W tym celu najlepiej udać się do wydz. Promocji UM lub Gospodarki Komunalnej UM i tam porozmawiać o szczegółach. Poza tym od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 9.00 ja również jestem do dyspozycji mieszkańców by porozmawiać o szczegółach budżetu obywatelskiego.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani Karolino.
Społeczna Komisja Mieszkaniowa obraduje na posiedzeniach bez udziału Wnioskodawców, a sytuacja mieszkaniowa sprawdzana jest poprzez wizytację miejsca zamieszkania. Z informacji uzyskanej od Komisji wynika, że członkowie Komisji byli w miejscu zamieszkania Pani rodziny i Pństwa trudna sytuacja mieszkaniowa jest znana.
Niestety w chwili obecnej brakuje mieszkań dla wszystkich chętnych. Jest Pani ujęta na liście osób oczekujących na mieszkanie i w przypadku zwolnienia się odpowiedniego mieszkania dla Pani rodziny zostanie ono przydzielone.
Oczywiście pod uwagę brane jest kilka kryterii: warunki mieszkaniowe wnioskodawcy, kryteria określone w uchwale Rady Miejskiej oraz kolejność złożonych wniosków.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie Tomaszu.
W nawiązaniu do Pana pytania odnośnie ul. Tkackiej informuję, że w chwili obecnej trwają prace nad opracowaniem dokumentacji projektowej budowy kanalizacji deszczowej w ulicy Tkackiej.
Po realizacji tego zadania zostanie przeprowadzona modernizacja nawierzchni ww. ulicy oraz zostanie opracowana zmiana organizacji ruchu drogowego.
Do czasu wykonania tego zadania będą wykonywane niezbędne prace konserwacyjne i naprawcze.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie Bartłomieju.
Gmina Złocieniec zwróciła się z zapytaniem do firmy InPost SA z zapytaniem o możliwość montażu w Złocieńcu infrastruktury stosownej do przesyłek kurierskich, jakimi zajmuje się ta firma. Odpowiedź była wstępnie pozytywna.
W chwili obecnej jesteśmy w trakcie uzgadniania stosownego do tego celu miejsca. Gmina Złocieniec nie posiada gruntu spełniającego wymagania usytuowania w centrum miasta, dostępności medium i lokalizacji przy centrum handlowym ze stosownym zapleczem parkingowym.
Nadmienię tylko, że w chwili obecnej funkcjonują 3 Punkty Obsługi Klienta firmy InPost SA. Jeżeli jednak uda się porozumieć i uzgodnić warunki satysfakcjonujące InPost SA i Właściciela gruntu, gmina Złocieniec zainteresowana jest postawieniem w naszym mieście paczkomatów 24/7.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie Arkadiuszu.
Gmina nie zamierza przyjmować emigrantów z Afryki. Podstawowym powodem jest brak możliwości zabezpieczenia stabilnego funkcjonowania Naszych mieszkańców zarówno pod kątem mieszkaniowym, jak i bytowym. Dlatego też negatywnie odniosłem się do propozycji przyjęcia 50 uchodźców ze strony Wojewody Zachodniopomorskiego.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie Arturze.
Rzeka Drawa jest dla nas symbolem pojezierza oraz elementu łączącego miejscowości na szlaku wodnym. Przez wiele lat dla wielu odwiedzających nasze tereny turystów, była uosobieniem dziczy i piękna otaczającej przyrody.
Niestety od dłuższego czasu rzeka na odcinku od jednostki w Budowie do Dalewa w sposób widoczny zarasta. Głownie za przyczyną zmniejszonego ruchu kajakowego, obecności bobrów oraz ochrony terenów przyległych do Drawy w ramach ochrony bioróżnorodności przyrodniczej.
Spowolniony nurt, zwalone drzewa, naturalne meandry oraz przybrzeżne krzaki łapią śmieci płynące rzeką. Niestety pomimo dwóch akcji czyszczenia rzeki, których byłem inicjatorem poprzez LGD „Partnerstwo Drawy” (jesień 2014 i lato 2015) sytuacja się nie poprawia. Nadmieniam, że jest to problem nie tylko samorządu, przez który przepływa rzeka, ale świadomości mieszkańców jak również firm obsługujących spływy. Bez wspólnych działań nie będziemy w stanie tego zmienić. Odpowiadając konkretnie:
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani Katarzyno.
Żwirownia przy jez. Rakowo Małe pełni do tej pory funkcję gotową do zagospodarowania przez potencjalnych zainteresowanych. Było już wiele pomysłów na zagospodarowanie ale nie znalazł się nikt z konkretną propozycją. Co do śmieci, to sprawa wydaje się trochę skomplikowana gdyż postawienie śmietników będzie zapewne wiązało się z ich dewastacją oraz pieniędzmi na ich cykliczne wywożenie. Zapewne wielu okolicznych mieszkańców będzie chciało podrzucać swoje śmieci i w krótkim czasie teren może zmienić się wtedy w nowe śmietnisko.
Dla młodych ludzi to może być miejsce dla treningów MTB, QUADÓW, 4X4 i innych wykorzystujących konfigurację terenu. Czekam na pomysły, propozycję i ew. gospodarza. Łącząc siły i możliwości coś fajnego na pewno da się zrobić.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani Joanno.
Gmina Złocieniec realizuje ustawowy obowiązek dowozu uczniów z terenu całej gminy do szkół na podstawie umowy z PKS Sp. z o.o w Złocieńcu (po przeprowadzonym przetargu nieograniczonym). Szkoły i przedszkole, prowadzone przez gminę Złocieniec dokonują zamówienia w PKS Sp. z o.o. w Złocieńcu na bilety dla uprawnionych uczniów. Gmina Złocieniec jest płatnikiem faktur za te bilety.
W wyniku ustaleń ze społecznościami szkolnymi podczas procesu reorganizacji złocienieckich szkół, Burmistrz Złocieńca zadeklarował gotowość sfinansowania dowozu uczniów klas I- III z tzw. Osiedla Pomorskiego i Osiedla Gronowskiego. Od września 2015r. uczniowie ci korzystają z bezpłatnego dowozu do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Złocieńcu. Niestety nie uwzględnia to finansowania dojazdów uczniów klas IV – VI ze względu na brak podstaw do poniesienia takiego kosztu. Dodać tutaj należy że jesteśmy jedyną gminą wśród okolicznych miejscowości, która wzięła na siebie obowiązek dowozu uczniów z terenu miejscowości, gdzie znajduje się szkoła.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie Andrzeju.
W sprawie planów uruchomienia zakładu rybnego przy ul. Drawskiej nie mamy ścisłych informacji co do terminu uruchomienia jak również składu zatrudnienia osób tam pracujących. Jednakże wiadomo, że w chwili obecnej ilość firm, która przewinęła się przy budowie pokazała, że dla stabilnej realizacji inwestycji skorzystano z kontraktu w którym zadania zlecono obcokrajowcom. Mamy nadzieję, że w zakładzie znajdzie zatrudnienie kilkaset chętnych osób, głownie kobiet, które zadeklarują wolę i sprostają wymaganiom specyfiki zakładu. My mamy nadzieję że zarobki będą adekwatne do nakładu oczekiwanej pracy – tak zadeklarował przedstawiciel właściciela.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani Anno.
Rozgłos wokół sytuacji finansowej Ostrowic oraz przyszłe losy są obiektem kampanii wyborczej i spekulacji. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, informowałem wielokrotnie o woli rozmów na temat powiększenia granic gminy o tereny części Gminy Ostrowice (Bolegorzyna, Smołdzięcina, Nowego Worowa, Chlebowa, Siecina czy Gronowa). Biorę tu pod uwagę odległość do Urzędu, korzystanie z infrastruktury wod. – kan., odległości w odbiorze śmieci czy dowozu dzieci do szkoły.
Jednak nie dopuszczę by takie decyzje miały odzwierciedlenie w przejęciu dotychczasowych zobowiązań finansowych Ostrowic i mogło wpłynąć na pogorszenie się sytuacji życiowej mieszkańców Gminy Złocieniec. Przy wsparciu rządu i specjalnego programu naprawczego możemy szukać odpowiednych rozwiązań by tego uniknąć.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie Janie.
Miałem spotkanie z mieszkańcami osiedla, na którym ustaliliśmy zadania, które postaram się wykonać. Część uda się wykonać jeszcze w tym roku, jak przesunięcie tablicy granic miasta, oznaczenia ulic czy oświetlenie. Złożyliśmy również wniosek popierający do Zakładu Gazowniczego. Składamy propozycję do budżetu o wydłużenie chodnika na ul. Mirosławieckiej by mógł skomunikować przejściem dla pieszych drogę z osiedlem
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani Magdo.
Odpowiadając na Pani pytanie informuję, ze w dniu 27 lipca odbyło się spotkanie w udziałem wspólników spółki Domar, Prezesa ZGM i Zastępcy Burmistrza, którego przedmiotem było złożone wypowiedzenie umów najmu lokali mieszkalnych w budynkach przy ul. Wielkopolskiej.
Strony przedstawiły swoje stanowiska w zakresie dalszej współpracy. Aktualnie Gmina analizuje propozycje nie tylko dotyczące kontynuowania współpracy z Domarem, ale także ewentualnego udziału w partnerstwie publiczno-prywatnym w celu dokończenia inwestycji przy ul. Wielkopolskiej i pozyskania kolejnych mieszkań pod potrzeby Gminy.
Dodatkowo rozpatrujemy skuteczność formalno-prawną złożonego wypowiedzenia, które dla nas było również dużym zaskoczeniem.
Dlatego informujemy, że dobro mieszkańców i zapewnienie im „dachu nad głową” będzie dla nas determinantem najwyższego rzędu. Działając w oparciu o istniejący stan prawny i obowiązujące przepisy z uwzględnieniem możliwości finansowych, będziemy realizowali podstawowe zadania Gminy w zakresie zaspokajania potrzeb naszych mieszkańców.
Umowa jaka została zawarta z Domarem oraz umowy podnajmu z lokatorami muszą opierać się na zasadach zdrowej współpracy gospodarczej i nie mogą być realizowane kosztem którejkolwiek z zainteresowanych stron. Podwyżka czynszu, która poprawiłaby sytuację finansową spółki może przynieść odwrotne skutki, w postaci pogorszenia sytuacji lokatorów będących płatnikami oraz zwiększyć koszty gminy dlatego musi być odpowiednio wypośrodkowana. Dopóki Domar jest właścicielem mieszkań może próbować narzucać nam swoje oczekiwania finansowe. Stąd czynimy starania, by znaleźć rozwiązania zmierzające do sukcesywnego przenoszenia prawa własności nieruchomości na Gminę. Aktualnie realizujemy umowę wykupu 3 lokali w jednym z budynków przy ul. Wielkopolskiej. Z drugiej strony nie może nam być całkowicie obojętny los podmiotu gospodarczego i powiązanych z nim pracowników, również mieszkańców Gminy Złocieniec. Poważnie rozważamy propozycję zaangażowania się Gminy w program PPP lub wykupu dalszych lokali w zasobach, które zostały oddane nam do dyspozycji. Wszystkie te alternatywy zostaną przeliczone i wybrany zostanie optymalny wariant, który będzie uzasadniał wydatkowanie środków publicznych w sposób celowy i rozsądny.
Przy okazji przypominam, że zgodnie z umową podnajmu wszelkie sprawy związane z remontami lokali mieszkalnych musza być zgłaszane i uzgadniane z właścicielem nieruchomości. Brak zgody rodzi konsekwencje prawne w postaci utraty zainwestowanych nakładów i może za sobą pociągnąć dodatkowe koszty wynikające z przywrócenia lokalu do stanu pierwotnego.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie Antoni.
Brak wody spowodowany był awarią układu elektronicznego sterującego urządzeniami w ujęciu wody w Złocieńcu.Problem był na bieżąco monitorowany przez podkległe mi służby a wszystkie informacje jakimi dysponowaliśmy publikowane były na fanpage Złocieńca.
Wiem, że zaistaniała awaria spowodowała wiele niedogodności nie mniej była też dla nas dobrym doświadczeniem w jaki sposób postępować w sytuacjach kryzysowych i co należy jeszcze poprawić aby skutki takich przykrych sytuacji były jak najmniej odczuwalne dla nas wszystkich.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie Mirosławie.
Stanowisko w sprawie ewentualnego włączenia gminy Ostrowice w granice Naszej Gminy powiązane jest wprost od warunków jakie zaproponuje Wojewoda Zachodniopomorski i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Przede wszystkim od terminu, w którym to przejęcie miałoby się odbyć oraz losami długu, czy będzie on przejęty przez Złocieniec czy też przez administrację rządową.
Teren gminy Ostrowice zarówno geograficznie, historycznie jak i gospodarczo powiązany jest mocno ze Złocieńcem. Deklarujemy wolę rozmowy i ustalania szczegółów, na jakich mogło by to nastąpić. Jednak nie dopuścimy, by było to kosztem mieszkańców Złocieńca.
Jeśli jednak zagwarantowane będą warunki do płynnego przeniesienia granic administracyjnych – finansowe, formalne i mentalne - to istnieje wola do podejmowania takich decyzji. Jednak w atmosferze medialnej sensacji, przedwyborczego pośpiechu i „targowania” dobrem mieszkańców nie jesteśmy chętni podejmowania wiążących decyzji.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani Anno.
W nawiązaniu do Pani pytania w sprawie dziur w nawierzchni asfaltowej na ul. Bolesława Prusa informuję, że corocznie prowadzimy remonty cząstkowe nawierzchni bitumicznych w naszym mieście. Remonty cząstkowe są wykonywane remonterem Patcher (emulsja i grysy), jest to bardzo efektywna i polecana metoda remontów dróg o małym i średnim natężeniu ruchu drogowego. Każdy remont dróg wiąże się z utrudnieniami w ruchu drogowym lecz jest to szybka i skuteczna metoda naprawy dróg.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani Małgorzato.
Staram się na bazie naszego potencjału, czyli tradycji przemysłowych oraz warunków przyrodniczych, ukierunkować rozwój Złocieńca i okolic. Ubolewam, że w ostatnich latach najkosztowniejsze inwestycje nie związane były z przygotowaniem i uzbrojeniem terenów pod inwestycje i działalność gospodarczą. Infrastruktura turystyczna również powinna być sukcesywnie uzupełniana, odnawiana i remontowana. To wszystko procentować powinno w atrakcyjności obszaru pod kątem turystycznym czy nowymi miejscami pracy. Niewątpliwie atutem do wykorzystania jest powstanie dwóch biogazowni, przy których planujemy powołać strefy inwestycyjne, gdzie powstać mogą firmy korzystające z taniego prądu i ciepła. Są też plany na ścisłą współpracę z Uniwersytetem Szczecińskim poprzez uruchomienie na tym terenie ośrodka badawczego z ciągłym przepływem kadry, jak również kształcącej się młodzieży. Ale najważniejsza jest infrastruktura drogowa, która tworzy podstawę do rozwoju miasta i podkreśla jego wizerunek.
Natomiast jeżeli nie pomożemy zmieniać mentalności mieszkańców na wspólną troskę o miasto i otaczające je tereny to niezależnie od nakładów finansowych ginąć możemy w śmieciach i szarości.
To co możemy w obecnej sytuacji robić to stwarzać przyjazny klimat dla potencjalnych inwestorów, zarówno tych dużych i małych by starać się im pomóc w „gąszczu” administracyjnych niespodzianek czy reagować na bieżące propozycje lub trudności w realizacji planów.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani Moniko.
Zmiana w treści opisu podstrony dotyczacej modułu ZAPYTAJ BURMISTRZA związana była z kwestiami technicznymi i błędem serwera na którym znajduje się strona internetowa Gminy Złocieniec.
Usterka została usunięta a błędne wpisy poprawione. Nie mniej dziekuję za czujność.
Pozdrawiam serdecznie.