Budżet Obywatelski 2022 - etap składania wniosków zakończony
Zgodnie z harmonogramem realizacji BO 2022 do 24.09 wpłynęły 2 wnioski z projektami:
- „Budowa tężni w Złocieńcu”, z szacunkową wyceną 116.062,32 zł, zgłoszony przez p. Anna Korycką - Kozioł, zam. w Złocieńcu;
- „Doposażamy z serca”, z szacunkową wyceną 149.955,70 zł, zgłoszony przez p. Łukasza Sołtysa, zam. w Złocieńcu.
Obecnie, w okresie od 27.09 do 29.10 br., powołana przez Burmistrza Złocieńca komisja ds. budżetu obywatelskiego dokona weryfikacji formalnej złożonych zgłoszeń projektów oraz analizy techniczno-finansowej i oceny możliwości realizacji złożonych projektów.
W przypadku niejasności dotyczących treści zgłoszenia projektu komisja może zwrócić się do wnioskodawcy o dodatkowe informacje i wyjaśnienia. Wnioskodawca w terminie 3 dni ma prawo uzupełnić zgłoszenie projektu i złożenia żądanych wyjaśnień i informacji.
Do 15.11 br. Burmistrz Złocieńca zatwierdzi wyniki analiz i ocen oraz ogłosi listę zakwalifikowanych projektów do głosowania przez mieszkańców wraz z ich kosztem szacunkowym, poprzez umieszczenie wykazu projektów zatwierdzonych do głosowania przez mieszkańców (na stronie internetowej gminy Złocieniec www.zlocieniec.pl i na tablicach ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Złocieńcu oraz udostępni wykaz do wglądu w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Złocieńcu ul. Stary Rynek 3).
Leszek Modrzakowski, sekretarz gminy
Złocieniec, 29.09.2020 r.
Burmistrz Złocieńca zaprasza mieszkańców gminy Złocieniec do udziału w budżecie obywatelskim na 2022 rok. Budżet obywatelski (inaczej: budżet partycypacyjny) - to rodzaj konsultacji społecznych, w których mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części budżetu danej gminy. Decyzje mogą być podejmowane bezpośrednio przez mieszkańców bądź za pośrednictwem organizacji społecznych.
Dając Mieszkańcom gminy Złocieniec możliwość decydowania o ważnych dla nich inwestycjach czy innych przedsięwzięciach, liczymy na to, że:
- lepiej poznamy potrzeby i oczekiwania mieszkańców,
- wzmocnią się wśród mieszkańców gminy postawy obywatelskie i współodpowiedzialność za sprawy gminy,
- mieszkańcy gminy poznają mechanizmy funkcjonowania budżetu i gminy.
Budżet obywatelski to wymiana informacji prowadzona z mieszkańcami gminy Złocieniec, którzy zdecydują o przeznaczeniu części wydatków z budżetu gminy Złocieniec na wskazane i wybrane przez siebie projekty mieszczące się w kompetencjach gminy Złocieniec i służące podnoszeniu jakości życia w naszej gminie.
Budżet obywatelski może być przeznaczony na realizację zgłoszonych i wybranych przez Mieszkańców gminy projektów o charakterze inwestycyjnym lub nieinwestycyjnym, zlokalizowane na nieruchomościach będących w posiadaniu gminy Złocieniec w momencie składania zgłoszenia, możliwe do wykonania i oddania do użytkowania w ciągu danego roku budżetowego i przynoszące efekt społeczny lub gospodarczy od razu po ich realizacji.
Kwota środków przeznaczonych na budżet obywatelski na 2022 rok, zwany dalej „budżetem obywatelskim”, określona przez Burmistrza Złocieńca w drodze zarządzenia Nr 95/2021 z dnia 17 sierpnia 2021 r. w sprawie kwoty środków przeznaczonych na budżet obywatelski gminy Złocieniec, wynosi:
150.000,00 zł
(słownie: sto pięćdziesiąt tysięcy złotych 00/100).
Uprawnionymi do wzięcia udziału w procedurze tworzenia budżetu obywatelskiego, polegającej na zgłaszaniu, poparciu i wyborze projektów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, są Mieszkańcy gminy Złocieniec.
Ocenę prawidłowości i możliwości realizacji zgłoszonych propozycji projektów przeprowadzi komisja powołana przez Burmistrza Złocieńca. Zgłoszenia będą poddane ocenie formalnej pod kątem spełniania kryteriów terminowości i prawidłowości wypełnienia oraz zgłoszenia oraz analizie techniczno-finansowej i ocenie możliwości realizacji zaproponowanych przedsięwzięć.
Ocena formalna i merytoryczna zgłoszonych propozycji projektów, biorąc pod uwagę spełnianie wymogów formalnych (w tym: zapewnienie minimalnego poparcia społecznego dla zgłaszanego projektu - 10 osób, zgłoszenie na właściwym formularzu oraz terminowość dokonania zgłoszenia projektu) będzie dokonana pod kątem spełniania kryteriów:
1) zgodności z prawem;
2) wykonalności technicznej;
3) zgodności celu i przedmiotu projektu z zakresem zadań własnych gminy Złocieniec;
4) zgodności projektu z dokumentami strategicznymi i planami inwestycyjnymi gminy Złocieniec;
5) realności szacunkowego kosztorysu dla wykonania projektu oraz kosztów jego funkcjonowania;
6) uwzględnienia, o ile jest to możliwe, uniwersalnego projektowania, o którym mowa w art. 2 ust. 4 ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
i warunków:
- wymagany budżet całkowity na realizację nie przekracza wysokości środków dostępnych w puli środków przeznaczonej na budżet obywatelski w danym roku na wszystkie projekty;
- po realizacji nie będą generowane koszty utrzymania niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości proponowanego zadania;
- brak sprzeczności z obowiązującymi w gminie Złocieniec planami i programami,
- wymaganie współpracy instytucjonalnej podmiotów zewnętrznych, jeżeli te podmioty przedstawią wyraźną, pisemną gotowość do współpracy w formie oświadczenia;
- realizacja obejmuje całość zadania, w tym sporządzenie projektu bądź planu przedsięwzięcia oraz wykonanie;
- czas realizacji określony na etapie weryfikacji nie przekracza jednego roku budżetowego;
- zlokalizowanie na terenach zamkniętych oraz spełnienie kryterium ogólnodostępności dla mieszkańców.
Zgłoszenia, które pozytywnie przejdą ocenę formalną oraz analizę techniczną-finansową i ocenę możliwości realizacji zostaną poddane pod głosowanie Mieszkańców gminy Złocieniec.
Głosowanie odbędzie się:
-
- elektronicznie na stronie internetowej gminy Złocieniec www.zlocieniec.pl
- lub w formie pisemnej we wskazanych punktach głosowania: w Urzędzie Miejskim przy ul. St. Rynek 3 i w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. St. Rynek 6 w Złocieńcu.
Projektami zakwalifikowanymi do realizacji będą te projekty, na które zagłosowała największa liczba mieszkańców i mieszczą się one, zgodnie z ich szacunkową wyceną kosztów ich realizacji, w kwocie środków przeznaczonych na budżet obywatelski. W przypadku projektów, które otrzymały taką samą liczbę ważnych głosów, a kwota środków przeznaczonych na budżet obywatelski jest niewystarczająca do realizacji dwóch projektów, wybiera się spośród nich projekt z kwotą szacunkowej wyceny kosztów ich realizacji, mieszczącą się w kwocie środków przeznaczonych na budżet obywatelski.
Burmistrz Złocieńca zgłosi do projektu budżetu gminy na 2022 r. wybrane w głosowaniu projekty, wskazując komórki organizacyjne Urzędu Miejskiego w Złocieńcu lub jednostki organizacyjne gminy Złocieniec odpowiedzialne za ich realizację, a Rada Miejska zdecyduje o ich realizacji.
Przydatne dla Wnioskodawców:
- Lista poparcia – zał. nr 2 do zarządzenia Nr 96/2021 Burmistrza Złocieńca z dnia 17 sierpnia 2021 r. - pdf
W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt z sekretarzem gminy (tel. 943672022 w. 23, e-mail: um.sekretarz@zlocieniec.pl).
Burmistrz Złocieńca
/-/ Krzysztof Zacharzewski
Złocieniec, 20.08.2021 r.
Wpisany przez: Marcin Dziarmaga